حرف آخر برترین موسسه کنکوری

روش مطالعه ادبیات و نحوه مطالعه ادبیات به طور صحیح چگونه است؟

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
روش مطالعه ادبیات فارسی

روش مطالعه ادبیات کنکور شاید سوال بسیاری از دانش آموزان باشد تا بتوانند از یک روش اصولی و درست استفاده نمایند تا مطالب ادبیات را به خوبی در حافظه بلند مدت خود داشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی از روش مطالعه ادبیات کنکور و نحوه مطالعه ادبیات به طور صحیح را در اختیار شما قرار دهیم. در اینجا شما را با مشاوران موسسه حرف آخر نیز آشنا خواهیم ساخت تا بتوانید از مشاوره رایگان حرف آخر نیز بهره مند شوید.

شماره تماس مشاوره : 09103225124 – 02122039821

روش مطالعه ادبیات و نحوه مطالعه ادبیات به طور صحیح چگونه است؟

ادبیات یکی از درس‌های عمومی و مهم برای همه داوطلبان در گروه‌های آزمایشی متفاوت کنکور سراسری است. این درس از دو لحاظ بسیار مورد توجه قرار دارد. اولین دلیل به ضریب بالای این درس برمی‌گردد که ضریب ۴ را در آزمون کنکور به خود اختصاص داده که بالاترین ضریب در میان دروس عمومی منبع کنکور است. که البته این درس در کنکور حذف شده ولی احتمال بازگشت آن به کنکور وجود دارد و اکنون در موسسات کنکوری مانند حرف آخر درس ادبیات تحت عنوان ادبیات تشریحی حرف آخر در اختیار دانش آموزان قرار میگیرد و شما میتوانید برای بالا بردن معدل از این پکیج ها نهایت استفاده را ببرید.

از سوی ‌دیگر از آنجایی که دفترچه عمومی کنکور سراسری با درس ادبیات آغاز می‌شود این نحوه چینش درسی موجب شده جایگاه ویژه‌ای بین داوطلبان پیدا کند. داوطلبان دفترچه عمومی را با این درس آغاز می‌کنند بنابراین می‌توان گفت اگر به سؤالات این بخش به‌خوبی پاسخ بدهند در ادامه آزمون روحیه‌شان را به‌خوبی حفظ می‌کنند.

با مواردی که گفته شد اغلب این سوال در ذهن داوطلبان شکل می‌گیرد که ادبیات را چطور بخوانیم؟ پیش ‌از آن که به این سوال پاسخ دهیم ابتدا باید با ساختار درس ادبیات در کنکور سراسری بیشتر آشنا شویم. اطلاع از ساختار و ویژگی های این درس موجب می شود برنامه‌ریزی بهتری برای مطالعه ادبیات فارسی بر طبق بودجه‌بندی آن داشته باشیم.

شماره تماس مشاوره رایگان: 09103225124 – 02122039821

نحوه مطالعه صحیح ادبیات

ساختار درس ادبیات فارسی کنکور

پیش ‌از آنکه با نحوه‌ی مطالعه ادبیات برای کنکور آشنا شوید ابتدا باید از اهمیت این درس عمومی در آزمون سراسری آگاهی بیشتری داشته باشید. همان‌طور که اشاره کردیم ادبیات اولین درس دفترچه عمومی و دربرگیرنده ۲۵ سؤال است که داوطلبان ۱۸ دقیقه برای پاسخ‌گویی به سوالات آن فرصت دارند. به ‌عبارت‌دیگر بودجه‌بندی زمانی هر سال ۴۳ ثانیه است.

وضعیت پاسخ‌گویی داوطلبان به سؤالات ادبیات

جالب است بدانید با اینکه ادبیات یکی از دروس ساده دوره دبیرستان است اما بر اساس آمارها هیچ داوطلبی در کنکور تجربی سال ۹۹ موفق نشده تراز صددرصدی در این درس کسب کند. مسلماً این نتیجه اصلا قابل‌قبول نیست. با توجه به این‌که تنها ۹۸ دانش‌آموز توانستند در کنکور تجربی ۹۹ رتبه‌ای برابر ۸۰ تا 9/89 درصد کسب کنند به‌نظر می‌رسد داوطلبان باید جدیت خیلی بیشتری در مطالعه این درس به کار گیرند.

اگر وضعیت آماری تراز داوطلبان تجربی در درس ادبیات را به‌طور دقیق‌تر بررسی کنید متوجه می‌شوید که این رتبه‌ها به ‌هیچ ‌عنوان رضایت بخش نیست.

مطالعه درس ادبیات برای کنکور

حالا که تا حدی با اهمیت درس ادبیات فارسی در کنکور آشنا شدید و از وضعیت نامناسب ترازهای داوطلبان آگاه شدید می‌توانید با مطالعه بیشتر این منبع اصلی دروس عمومی تغییر قابل‌توجهی در رتبه نهایی کنکور به وجود آورید. نحوه مطالعه این درس و نوع برنامه‌ریزی برای مرور تمام مطالب اهمیت زیادی دارد و شما میتوانید از منابع خوب مانند تدریس محسن منتظری برای درس ادبیات و محصولات فایو استار حرف آخر استفاده نمایید.

ممکن است تصور کنید ادبیات درس خیلی ساده‌ای است و از کنار آن به‌راحتی بگذرید اما لازم است بدانید شیوه درست مطالعه درس ادبیات در تثبیت مطالب کلیدی و به ذهن سپاری آن تاثیر زیادی دارد. باید تاکید کنیم که درصد بالا زدن در این درس تنها مشروط به کلاس کنکور رفتن و مشاهده فیلم‌های آموزشی و تست زدن نیست. برای موفقیت در این درس در کنکور باید شیوه مطالعه صحیح آن را بیاموزید و برنامه‌ریزی دقیق برای جمع‌بندی مباحث داشته باشید.

مطالعه اصولی درس ادبیات فارسی

اشتباهی که اغلب داوطلبان در مطالعه درس ادبیات مرتکب می‌شوند مطالعه کلیه مطالب درسها به صورت پشت سر هم است. درحالی‌که مطالب باید به شکل مبحثی دسته‌بندی و مطالعه شود. به‌عنوان نمونه بخش‌های قرابت معنایی، املا، تاریخ ادبیات و …. باید به‌صورت تفکیک‌شده فراگرفته شود.

بنابراین مطالعه درس ادبیات به‌صورت فصل به فصل و پشت سر هم نتیجه خوبی ندارد. برای این‌که مفاهیم دروس را به‌طور عمقی به ذهن بسپارید باید مباحث را تفکیک کرده و برای هر بخش شیوه خاصی برای مطالعه به کار ببرید.

بخش‌های تاریخ ادبیات، دستور زبان و قرابت معنایی را نمی‌توانید با یک شیوه ثابت بخوانید. حتماً متوجه شده‌اید که تست‌های ادبیات در کنکور روند مبحثی دارند و اگر مطابق با همین شیوه پیش نروید دچار سردرگمی می‌شوید. شما میتوانید با شماره حرف آخر در ارتباط باشید و از مشاوران این مجموعه مشاوره رایگان حرف آخر را دریافت نمایید.

مشاوره درس ادبیات نحوه تفکیک مباحث ادبیات

کل مباحث مهم درس ادبیات شامل دو نوع محتوای حفظی مانند املا، واژه‌ها و تاریخ ادبیات و در مقابل مباحث مفهومی شامل قرابت معنایی، آرایه‌های ادبی و دستور زبان است. شما هم با همین روال باید جزوه‌ی درسی خود را به دو قسمت مطالب حفظ و مطالب مفهومی دسته‌بندی کنید.

حالا هر کدام از این دو بخش را به اجزای خود تقسیم کنید. مثلاً در بخش حفظی تاریخ ادبیات، واژه‌ها و املاء را به‌طور جداگانه و اطلاعات مفهومی دروس را در سه بخش قرابت معنایی، آرایه‌های ادبی و دستور زبان فارسی تفکیک کنید.

در کنار تقسیم‌بندی مطالب ادبیات برای مطالعه اصولی مباحث مهم باید موارد کلیدی دیگری را هم مدنظر داشته باشید. به‌عنوان نمونه این ‌موضوع مهم را بدانید که بخش زبان فارسی در کنکور شامل ۲۰ درصد از کل سوالات است و درضمن از دشوارترین بخش‌های ادبیات محسوب می‌شود.

از این مبحث ۵ سوال مطرح می‌شود که اگر موفق شوید به آن‌ها پاسخ صحیح بدهید ۲۰ درصد از نمره کلی را دریافت می‌کنید. در مقابل ساده‌ترین مبحث ادبیات مربوط به بخش تاریخ ادبیات است که اگر مطالب آن را به‌خوبی به ذهن سپرده باشید می‌توانید ۴ درصد دیگر از نمره بخش ادبیات را به دست آورید.

موفقیت در درس ادبیات فارسی کنکور

با وجود تمام توضیحاتی که ارائه شد و آگاهی‌هایی که در مورد تفکیک کردن مطالب برای فراگیری بهتر به دست آوردید اما به دلیل کمبود وقت و حجم زیاد مطالب درسی بهتر است از یک منبع مکمل و غنی برای درس‌خواندن کمک بگیرید.

اگر این امکان را داشته باشید که منابع درسی را به‌طور تفکیک‌شده از فروشگاه حرف آخر در اختیار بگیرید و از راهنمایی‌های یک استاد و مشاور حرفه‌ای مانند مشاوران حرف آخر بهره‌مند شوید با بهینه‌سازی آموزش و فراگیری سریع‌تر می‌توانید زمان را به نفع خود بخرید. مهم‌تر از همه این‌که در منابع معتبر کمک آموزشی کنکور مطالب مهم درسی و بخش‌های تست خیز کتاب به‌صورت جزوات آموزشی طلایی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود که مسیر پیشرفت آن‌ها را چند برابر سرعت می بخشد.

به‌کارگیری فیلم‌های آموزشی و تدریس آنلاین همراه مشاوره‌های اصولی و برنامه‌ریزی بهترین نتایج را برای موفقیت در مرور درس ادبیات بدنبال خواهد داشت. با توجه به اهمیت ویژه درس ادبیات و ضریب بالای آن نسبت‌ به سایر دروس عمومی دسترسی به نکات مهم و کلیدی و چکیده مباحث کمک می‌کند تا بالاترین درصد را در این درس عمومی کسب کنید.شما میتوانید از فروشگاه حرف آخر محصولات تشریحی حرف آخر را مشاهده نمایید و 20درصد از آموزش را به صورت رایگان مشاهده کرده و آشنایی نسبی به سبک آموزش داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Call Now Button