حرف آخر برترین موسسه کنکوری

بهترین روش خلاصه نویسی برای کنکور [روش کاربردی]

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
خلاصه نویسی برای کنکور

داوطلبان عزیز کنکوری آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که اگر بخواهید ریز به ریز دروس و منابع پیش‌نیاز کنکور را بخوانید نه‌تنها فرصت مرور آن‌ها را پیدا نمی‌کنید بلکه حتی امکان یادگیری تمام دروس متوسطه برای شما وجود نخواهد داشت. خلاصه‌نویسی برای کنکور راه میانبر عالی برای فراگیری کامل مطالب و جمع‌بندی آن‌هاست. ما در این مقاله قصد داریم روش ها و نحوه خلاصه نویسی برای کنکور را برای شم توضیح دهیم و شما را با موسسه حرف آخر و مشاوره حرف آخر به صورت رایگان آشنا سازیم.

تمامی سوالات خود را میتوانید با واحد مشاوره رایگان در میان بگذارید . شماره مشاوران حرف آخر برای دریافت مشاوره 09103225124 – 02122039821

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام در حرف آخر و شرایط آن میتوانید با ما تماس بگیرید و راهنمایی بیشتری دریافت نمایید.

چرا باید برای کنکور خلاصه‌نویسی کنیم؟

اغلب دانش‌آموزان به نوعی تجربه خلاصه‌نویسی را دارند و بر اهمیت آن در تسریع یادگیری واقف هستند. اما روش‌های اصولی خلاصه‌نویسی واقعاً چگونه است؟ در این فرصت قصد داریم شما را با شیوه‌های درست خلاصه‌نویسی آشنا کنیم.

روش خلاصه نویسی

یکی از برجسته‌ترین تأثیرات خلاصه‌نویسی برای کنکور این است که دانش‌آموزانی که در حین مطالعه مطالب خلاصه برداری می‌کنند، یادگیری و بازدهی خیلی بیشتری دارند چراکه اطلاعات مهم و کاربردی را می‌نویسند و از آن‌ها به‌ موقع استفاده می‌کنند. از این‌رو علاقه افراد به درس‌خواندن به‌مرور بیشتر می‌شود. اما افرادی که کل محتوای دروس با حجم بالا را می‌خوانند و هیچ فعالیت جانبی انجام نمی‌دهند به‌مرور دچار سرخوردگی شده و علاقه خود را به درس از دست می‌دهند.

ذهن این افراد در هنگام مطالعه تمرکز فعال لازم برای پردازش مطالب را از دست می‌دهد. به‌عنوان مثال در حالی که حجم زیادی از یک کتاب را خوانده‌اند اما وقتی برای مرور به عقب بازمی‌گردد می‌بینند که اطلاعات زیادی را به‌خاطر نمی‌آورند.

نحوه خلاصه‌نویسی برای کنکور

هنگامی‌که تصمیم می‌گیرید از این روش استفاده کنید تنها به یک دفترچه یادداشت نیاز دارید. این نکته را به یاد داشته باشید که تمام خلاصه‌های مربوط به یک درس را باید در دفترچه یادداشت ثبت کنید و از نوشتن آن‌ها در برگه‌های مختلف و صحافی نشده پرهیز کنید. اساتید حرف آخر مانند استاد محمد همدانی در آموزش درس زیست شناسی کمک خوبی به شما برای خلاصه نویسی خواهد بود و سبک آموزش ایشان بسیار کاربردی میباشد.

حتما می‌توانید دلیلش را به‌طور روشن حدس بزنید. به‌مرور که حجم این نوشته‌ها بیشتر شود در ترتیب بندی آن‌ها دچار سردرگمی می‌شوید و همین موضوع فکرتان را به‌هم می‌ریزد. مهم‌ترین کاری که در خلاصه‌نویسی انجام می‌دهید یادداشت‌برداری از نکات کلیدی و مهمی است که در حل مسائل به شما کمک می‌کند.

پس ‌از گذشت مدت‌زمانی حجم زیادی از خلاصه درس‌های مختلف را در اختیار خواهید داشت که کار شما را برای مطالعه مجدد دروس بسیار راحت‌تر خواهد کرد. به‌عبارتی شما با گنجینه‌ای از مطالب مهم و کار راه‌انداز دسترسی پیدا می‌کنید.

سبک‌های مختلف خلاصه‌نویسی

هایلایت کردن جملات مهم، خلاصه کردن اطلاعات با بیان شخصی، علامت‌گذاری و دسته‌بندی مطالب، حاشیه‌نویسی، ارتباط دادن مطالب جدید با محتوای ذخیره‌شده قبلی برای یادگیری بهتر، تشریح و واشکافی مطالب سخت و پیچیده. قبل از توضیحات بیشتر در مورد خلاصه نویسی دوست داریم شما را با یک کار مفید برای کنکور آشنا کنیم و آن هم سوالات احتمالی کنکور حرف آخر میباشد و همانطور که از اسم آن پیداست شما را با تیپ سوالات کنکور آشنا میسازد و یه جورایی تیر خلاص رو میتوانید به بهره وری بالای آموزش خود بزنید و کنکور را با موفقیت پشت سر بگذارید.

برای دریافت راهنمایی در مورد پکیج سوالات احتمالی کنکور حرف آخر میتوانید روی آن کلیک کرده یا با ما تماس بگیرید.

سبک خلاصه نویسی کنکور

خط کشیدن زیر مطالب کاربردی

این شیوه از خلاصه‌نویسی برای کنکور به‌طور معمول در میان دانش‌آموزان و داوطلبان بسیار محبوب و دل‌نشین است چراکه هم به اطلاعات مهم دست پیدا می‌کنند و هم نیازی به یادداشت‌برداری ندارند. در خلاصه‌نویسی از ماژیک یا خودکاری استفاده کنید که رنگ روشن و فسفری دارد و ذهن شما را برای فراگیری تحریک می‌کند.

در این ‌مورد توجه کنید که تنها زیر مطالب خیلی مهم خط بکشید.

حاشیه‌نویسی

یکی از اقدامات بسیار مهم و کاربردی در روند خلاصه‌نویسی برای کنکور این است که پس ‌از مطالعه بخشی از محتوای درسی آنچه دستگیرتان شده‌ است به‌طورخلاصه و به زبان خودتان در گوشه‌ای از کتاب یا جزوه یادداشت کنید. با این کار وقتی دوباره به همان درس برمی‌گردید با مشاهده نوشته‌هایتان کل مطلب ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد.

برای این کار می‌توانید بعد از هر چند پاراگراف از خودتان سوال کنید مفهومی این بخش چیست؟ بعد آنچه را یاد گرفتید به زبان خودتان در چند جمله بنویسند. در ضمن اگر مطلبی در جای دیگری خوانده‌اید که به درک مفهوم این بخش کمک می‌کند می‌توانید آن را هم به حاشیه‌ها اضافه کنید.

یادداشت‌برداری

اساسی‌ترین نوع خلاصه‌نویسی برای کنکور یادداشت‌برداری از مطالب است که در فراگیری ماندگار دروس و صرفه‌جویی در زمان بسیار مؤثر است. یادداشت‌برداری یعنی این‌که نوشتن کلیدی‌ترین مفاهیم هر بخش از درس و ثبت کردن آن در یک مجموعه کامل که شامل چکیده دروس است. با این کار علاوه ‌بر این‌که مطالب درسی را خیلی‌خوب به ذهن می سپارید در بازگشت بعدی و مرور مطالب بدون نیاز به خواندن حجم زیادی از اطلاعات تنها به سراغ مطالب مهم و کاربردی یادداشت‌برداری تان می‌روید.

چون این مفاهیم را به زبان ساده‌تر نوشته‌اید خیلی راحت‌تر درک می‌شود. یادداشت‌برداری باید دو ویژگی مهم داشته باشد آنچه یادداشت‌برداری می‌کنید باید حجم خیلی کمتری نسبت‌ به متن اصلی داشته باشد و دوم این‌که کل مفهوم بخشی از محتوای درسی را بدون کم‌وکاست برای شما تداعی کند. به بیان روشن‌تر محتوای مفهومی و کلیدی که متن قصد انتقال آن را دارد را به‌طور کامل نوت برداری کنید. خلاصه نویسی برای کنکور باید مختصر، کامل و مفید باشد.

اگر پکیج های موسسه حرف آخر را تهیه کرده باشید متوجه می شوید که در تدریس اساتید حرف آخر نکات مهم و کلیدی بیان می شود که در هیچ کتاب و جزوه ای پیدا نمی کنید. شما می توانید از این نکات یادداشت برداری کرده و در هنگام تحلیل مسائل ریاضی فیزیک یا خواندن دروس عمومی از آنها کمک بگیرید. اساتید برتر کنکوری حرف آخر راه حل های طلایی ارائه می دهند که می توانید این موارد را با رنگ های هایلایت در میان یادداشت برداری هایتان بگنجانید.

اما در آخر میخواهیم شما را با آموزش کنکوری نیز آشنا سازیم که تدریس اساتید حرف آخر میباشد. شما برای موفقیت در کنکور نیاز به یک آموزش قوی دارید تا با روش های اصولی مانند همین خلاصه نویسی کنکور موفقیت بهتری را کسب نمایید. حال برای اینکه بتوانید آموزش موسسات را مقایسه کنید باید نمونه آموزشی از آن ها را مشاهده نمایید که حرف آخر نیز محصولاتی را تحت عنوان پکیج رایگان حرف آخر در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید این آموزش ها را مشاهده نمایید.

بسیاری از دانش آموزانی که نمونه آموزش ها را مشاهده و با موسسات مقایسه میکنند با خیال راحتتری در طرح نخبگان حرف آخر ثبت نام نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره و محصولات آموزشی مانند فایو استار حرف آخر میتوانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Call Now Button