حرف آخر برترین موسسه کنکوری

معرفی مزایا و معایب رشته پرستاری [شرایط قبولی رشته پرستاری]

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
رشته پرستاری

مزایا و معایب رشته پرستاری یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری برای ورود به ایت رشته میباشد. معمولا داوطلبان کنکور گروه تجربی پس ‌از این‌که از قبولی در رشته‌های پزشکی ناامید می‌شوند و رتبه لازم را کسب نمی‌کنند، بدون آگاهی لازم رشته پرستاری را انتخاب می‌کنند.

البته از سوی دیگر داوطلبانی هم پیدا می شوند که علاقه و انگیزه فراوانی برای ورود به این رشته دارند کسانی که حتی از مدتها قبل رویای پرستار شدن را در ذهن می پرورانند. شاید پذیرش این مسئله کمی سخت باشد که برای ورود به پرستاری علاوه بر استعداد و توانایی، داشتن نیروی قوی معنوی هم ضروری است و از مزایا و معایب رشته پرستاری قبل از ورد به این رشته اطلاعات کاملی را جویا شوید.

شماره تماس مشاوره رایگان: 09103225124 – 02122039821

معرفی رشته پرستاری

با وجود این‌که رشته پرستاری از زیر شاخه های پیراپزشکی است و از خیلی جنبه‌ها به رشته پزشکی شباهت دارد، اما تفاوت‌های قابل‌توجه آن و مزایا و معایب رشته پرستاری را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت. افرادی که تصمیم می‌گیرند وارد این دوره تحصیلی و شغلی شوند باید روحیه قوی و توانایی‌های فردی منحصربه‌فردی داشته باشند.

در اینجا میخواهیم شما را با موسسه حرف آخر و مشاوران حرف آخر آشنا سازیم و با مشاوره تلفنی بتوانید راهنمایی های لازم را کسب نمایید. اما لازم به ذکر است تیرخلاص برای قبولی در رشته پرستاری که میتواند شما را با تیپ سوالات کنکور تجربی آشنا سازد پکیج سوالات احتمالی کنکور حرف آخر باشد که پیشنهاد میکنیم حتما اطلاعاتی در مورد اهمیت این پکیج به دست آورید.

برای دریافت پاسخ سوالات خود میتوانید با شماره 09103225124 تماس بگیرید.

ویژگی های رشته پرستاری

تاریخچه شکل گیری رشته پرستاری به قدمت زندگی بشر برمی گردد. همیشه فردی مسئولیت مراقبت از بیمار که اغلب از اعضای خانواده خودش بوده را بر عهده داشته است.

پرستاری یکی از مهم ترین مشاغل در کادر پزشکی است که وظایف متنوعی به آن محول می شود. پرستاران مسئولیتهایی مانند امور مدیریتی و تحقیقاتی، نقش حمایتی مراقبتی، مشاوره پزشکی و هماهنگ کننده کادر درمانی و مهم تر از همه همکاری با پزشکان را بر عهده دارند. حساسیت های این شغل گاهی از پزشکی هم بیشتر است چرا که پرستاران به طور مداوم وضعیت عمومی بیمار در بخش های مختلف را تحت نظر دارند به همین خاطر شما باید قبل از ورود به این رشته از مزایا و معایب رشته پرستاری آگاهی خوبی داشته باشید.

مزایا و معایب پرستاری

به طور دقیق تر می توان گفت افراد در رشته پرستاری دانش روز را برای فعالیت های مراقبتی بهداشتی بیمار می آموزند تا روند درمان بیماری تا حد امکان تسریع شود.

شماره تماس:  09103225124

مهم‌ترین ویژگی‌های روحی لازم برای پرستاری:

داشتن حس انسان‌دوستی و صبر و برای هم‌دردی با بیماران

توانایی حفظ آرامش فردی در وضعیت بحرانی

توانایی مدیریت بحران و کنترل شرایط اضطراری

برخورد مؤدبانه و توأم با صبوری با بیماران

داشتن روحیه کار تیمی و همکاری با تیم پزشکی

داشتن شخصیت مسئولیت‌پذیر

دقت کاری و دوری از خطا

تحصیل در رشته پرستاری

برای پذیرش در رشته پرستاری در دانشگاه باید حد نصاب رتبه لازم را در کنکور سراسری کسب کرده باشید. رشته پرستاری از دوره لیسانس دارای ۱۳۰ واحد درسی است که ۴ سال زمان برد. این دروس شامل موارد زیر هستند:

۱۵ واحد درسی پایه – 54 واحد درسی تخصصی – ۲۲ واحد شامل دروس عمومی – ۱۸ واحد کارآموزی ۲۱ واحد شامل دروس تخصصی کارآموزی

رشته پرستاری به‌طور معمول در دانشگاه‌های آزاد، دولتی روزانه و شبانه و پردیس خودگردان ارائه می‌شود.

تحصیل در رشته پرستاری

توجه داشته باشید که اگر شما دانش آموز یا داوطلب کنکوری هستید میتوانید از بهترین پکیج آموزشی کنکور تجربی استفاده نمایید و برای اینکار ما موسسه حرف آخر را به شما معرفی میکنیم که شما میتوانید با شماره تماس حرف آخر و مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید و راهنمایی لازم را در زمینه منابع حرف آخر و نحوه خرید محصولات حرف آخر کسب نمایید.

موسسه حرف آخر و اساتید آن مانند استاد محمد همدانی در طی سال های اخیر توانسته اند که رتبه برترهای زیادی را وارد بهترین دانشگاه های کشور نمایند و حتما شما هم میتوانید حتی الامکان با آمورش این مجموعه آشنایی کاملی پیدا کنید.

شماره تماس:  09103225124

معرفی رشته پرستاری

کلمه پرستار NURSE در واقع از لغت لاتین  NUTRIX با مفهوم تغذیه استخراج ‌شده است. پرستاران به‌عبارتی شاهرگهای مراقبت‌های بهداشتی‌درمانی هستند. حمایت‌های پرستاران درست از زمان پذیرش بیمار آغاز می‌شود و از جنبه‌های جسمی روانی و معنوی با بهبود کامل بیمار ادامه می‌یابد. برعهده گرفتن این مسئولیت بزرگ درمانی برخورداری از ویژگی‌های خاصی را می‌طلبد. علاوه‌ بر صلاحیت‌های علمی لازم، افراد باید واجد شرایط باشند و قابلیت‌های مناسب جسمی و روحی را داشته باشند و توان گذراندن شیفت های طولانی و طاقت فرسا را داشته باشند.

وظایف رشته پرستاری

شاید خیلی از افرادی که به سمت این رشته گرایش پیدا کرده اند از وظایف اصلی آن اطلاعی نداشته باشند. آگاهی از وظایف یک پرستار دید بازی به علاقه مندان تحصیل در رشته پرستاری خواهد داد. برخی از این وظایف عبارتند از:

همراهی و همکاری با تیم پزشکی

پانسمان زخم ها، تمیز کردن زخم،  تزریقات عمومی، تزریق فرآورده های خونی

ثبت مشخصات و وضعیت عمومی بیمار و ارائه گزارشات مداوم از شرح حال بیمار در پرونده

دارو دادن به بیمار در تایم های مشخص طبق تجویز پزشک

تحت نظر داشتن دائمی وضعیت بیمار مانند دمای بدن، فشار خون، چک کردن وضعیت تنفسی

اجرای نقش تعاملی و هماهنگ کننده بیمار و پزشک

مهیا کردن شرایط آرام برای استراحت بیمار

ارائه وضعیت کلی بیمار در زمانهای مشخص به پزشک معالج

وظیفه سرپرستار: نظارت و کنترل دقیق بر فعالیت پرستاران و برنامه ریزی منظم برای شیفت های کاری

امیدواریم که در اینجا اطلاعات خوبی در مورد مزایا و معایب رشته پرستاری در اختیار شما قرار داده باشیم و شما میتوانید از مشاوره حرف آخر به صورت رایگان بهره مند شوید و برای اینکار کافی است با شماره تماس حرف آخر 09103225124 ارتباط بگیرید و تمامی سوالات خود را در زمینه کنکور و نحوه آموزش اساتید حرف آخر جویا شوید.

وظایف رشته پرستاری

پذیرش در رشته پرستاری

داوطلبان گروه تجربی به خوبی می دانند که رشته پرستاری زیر گروه یک در کنکور تجربی محسوب می شود. بنابراین همانند رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید بر دروس شیمی و زیست شناسی تسلط کافی داشته باشند. همانطور که می دانید ضریب زیست شناسی 4 و شیمی 3 است. با این توصیف اهمیت این دو درس نسبت به ریاضی و فیزیک با ضریب 2 در کنکور سراسری کمتر است. در ضمن درس زمین شناسی برخلاف سایر رشته ها برای پرستاری ضریب صفر دارد.

محصولات فایو استار یا 5 ستاره حرف آخر میتواند کمک خوبی برای قبولی در رشته پرستاری باشد.

مزایا و معایب رشته پرستاری

در یک نگاه کلی رشته پرستاری پرستیژ کاری مناسبی داشته و در آمدزایی خوبی دارد. در ضمن پرستاران بعد از فارغ التحصیلی به سرعت جذب بازار کار می شوند. از سوی دیگر برای افرادی که به رشته پزشکی علاقه داشته اما در این رشته پذیرفته نشده اند، تا حد زیادی متقاعد کننده است. شیفت کاری پرستاران متغیر بوده و گاهی روزها و مواقعی هنگام شب انجام وظیفه می کنند بنابراین تا حدی تنوع ساعات کاری دارند.

ما در پایین در مورد مزایا و معایب رشته پرستاری به صورت کاملتر صحبت کرده ایم که میتوانید اطلاعات خوبی را به دست آورید.

معایب رشته پرستاری

در رشته پرستاری شیفتهای کاری در اغلب موارد طولانی بوده و فشار کاری زیادی است. پرستاران با بیمارانی با حال عمومی و شرایط آسیب دیدگی مختلف مواجه می شوند. به همین دلیل باید روحیه قوی داشته باشند و در مواجهه با صحنه های دلخراش و مشاهده درد و رنج دیگران روحیه خود را حفظ کنند. به دلیل کم بودن نیروی کار در بخش پرستاری امکان بازنشستگی افراد پیش از موعد مقرر وجود ندارد.یکی از عمده ترین مشکلات پرستاران هماهنگ کردن کار و زندگی خصوصی است. آنها گاهی ناگزیرند زندگی خصوصی شان را فدای انجام مسئولیت های پرستاری کنند.

معایب رشته پرستاری

رشته پرستاری یکی از حوزه‌های مهم و پر استقبال در حوزه‌های پزشکی است، اما دارای معایبی نیز می‌باشد. یکی از مهمترین معایب، فشار روحی و روانی بالا بر پرستاران است. آنها ممکن است با شرایط استرس‌زا و شیفت‌های کاری طولانی مواجه شوند که می‌تواند به سوء اثر بگذارد. همچنین، پرستاران در معرض خطرات حادثات و انتقال بیماری‌ها هستند که این موضوع مسئله ایمنی و بهداشت را به وجود می‌آورد.

در ضمن، شیفت‌های ناقص و شرایط کاری نامناسب نیز از دیگر معایب هستند که ممکن است تأثیر منفی بر تعهد و کارآیی پرستاران داشته باشد. همچنین، حقوق و مزایای پرستاران نسبت به سطوح دیگر حوزه‌های پزشکی ممکن است کمتر باشد که این موضوع ناخوشایندی‌های مالی را به همراه داشته باشد. به طور کلی، علی‌رغم اهمیت بسیار بالای شغف و علاقه به این رشته، وجود چالش‌های متعدد نشان‌دهنده جنبه‌های دشوار آن می‌باشد.

مزایای رشته پرستاری

رشته پرستاری یک حوزه گسترده و ارزشمند در حوزه سلامت است که مزایای بسیاری برای افراد و جامعه به همراه دارد. یکی از مهمترین مزایا، ارتباط بی‌نظیری است که پرستاران با بیماران برقرار می‌کنند. این ارتباط نه تنها به بهبود جسمی بلکه بهبود روحی بیماران نیز کمک می‌کند.

پرستاران نقش اساسی در تشخیص و مراقبت از بیماران دارند و می‌توانند تاثیر مثبتی بر روی فرآیند درمانی داشته باشند. همچنین، رشته پرستاری امکان دستیابی به شوق کاری را برای افراد فراهم می‌کند، زیرا این حوزه فرصت‌های شعف‌انگیز و پرمعنا برای کمک به دیگران فراهم می‌آورد.

مزایای رشته پرستاری

تنوع شغلی نیز یکی از مزایای این رشته است، چرا که پرستاران می‌توانند در محیط‌ها و حوزه‌های مختلف به کار بروند و تجربیات گسترده‌ای را تجربه کنند. به طور کلی، رشته پرستاری فرصت‌های شغلی، ارتقاء فردی، و تأثیرگذاری اجتماعی زیادی را برای علاقه‌مندان به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی فراهم می‌سازد.

مزایا و معایب رشته پرستاری را خدمت شما توضیح دادیم و اگر سوالی در ذهن دارید میتوانید با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید و مشاوره دریافت نمایید.

طرح تعهد خدمت پرستاری

یکی از دغدغه های مهم پرستاران بعد از دوران تحصیل گذراندن طرح نیروی انسانی یا تعهد خدمت پرستاری است. پرستاران گاهی باید به نواحی دور افتاده بروند و مدت 14 ماه تحت نظارت وزارت بهداشت خدمات درمانی پرستاری ارائه کنند. این طرح در استان بومی هر یک افراد اجرا می شود. در طی این دوران پرستاران مبلغی به عنوان حقوق دریافت کرده و پس از پایان طرح کار مدرک دریافت می کنند. از این پس می توانند در مراکز دولتی و خصوصی استخدام شوند.

رشته پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد

مواقعی وجود دارد که پرستاران تصمیم دارند در کار خود پیشرفت بیشتری داشته باشند یا اینکه بتوانند اندکی از فعالیت های معمول پرستاری فاصله گرفته و به عنوان سوپروایزر نظارت کنند. برای پرستاران امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فراهم است. ارشد این رشته شامل 26 واحد درسی است که 2 سال زمان می برد.

برای ورود به مقطع دکترای رشته پرستاری افراد علاوه بر داشتن شرایط عمومی شرکت در آزمون، باید در آزمون تخصصی هم پذیرفته شده باشند. در ضمن کسب نمره قبولی در یکی از آزمونهای زبان انگلیسی لازمه پذیرش در مقطع دکترای پرستاری است.

در پایان مقاله مزایا و معایب رشته پرستاری خدمت شما توضیح دهیم که برای موفقیت در کنکور شما باید بهترین منبع آموزشی را باید انتخای نمایید و ما از بین موسسات کنکوری شما را با حرف آخر آشنا کردیم و این موسسه برای آشنایی داوطلبانی که هیچ آشنایی با اموزش این موسسه ندارند پکیج آموزشی رایگان ( صفر تا رتبه حرف آخر) که 20% از آموزش در آن قرار داده شده در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید آموزش اساتید را مشاهده نمایید. برای دریافت این بسته با شماره تماسی که درج نمودیم تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

Call Now Button